Lämpökameroilla on monia käyttötarkoituksia. Sotilaskäytössä ei ole harvinaista varustaa helikopterit kameroilla lämmönlähteiden paikantamiseksi pimeässä. Pelastusviranomaiset puolestaan löytävät niiden avulla piilotettuja paikkoja, joissa se vielä palaa, tai löytää ihmisiä, kun palosavu on liian tiheää.
Morgan Lundberg toimii Coorissa palvelupäällikkönä, ja hän oivalsi työssään, miten lämpökameroita voidaan hyödyntää täysin uudella tavalla. Kattotarkastukset todennäköisesti mullistuvat tulevaisuudessa, kun droneen liitettävällä lämpökameralla voidaan havaita esim. vesivuodot.
Lämpökameran käytön edut
- Asentamalla Iämpökameran droneen voimme havaita kiinteistöjen vesi- ja lämpövuodot ja pystymme rekisteröimään lämpötilapoikkeamia sentin tarkkuudella. Menetelmä on alun perin kehitetty etsimään vuotoja kaukolämpöputkista, eikä sitä ole aiemmin testattu kiinteistöissä. Luulen, että olemme ensimmäisiä Pohjoismaissa, ellemme koko Euroopassa, Lundberg sanoo.
Tulokset ovat ylittäneet kaikki odotukset. 40 000 neliömetrin katon analysointi ei vie kahta tuntia kauempaa – sama työ tehtiin aiemmin hitaasti ja vaivalloisesti ihmissilmän ja pätevien arvausten avulla.
- Olemme saaneet kolmella suorittamallamme lennolla erittäin hyviä tuloksia ja menetelmällä saamme sataprosenttisen tarkkuuden. Pystymme tarkastamaan erittäin laajoja alueita nopeasti ja saamme tarkat tulokset suhteellisen alhaisilla kustannuksilla, Lundberg jatkaa.
Ero aikaisempiin menetelmiin on se, että enää ei tarvitse "arvata", missä vuoto on. Se säästää puolestaan paljon aikaa, rahaa ja turhia ponnisteluja.
– Useat asiakkaistamme ovat olleet kiitollisia, että olemme onnistuneet löytämään vuotoja, joiden olemassaolosta kukaan ei edes tiennyt. Erään asiakkaan luona onnistuimme löytämään 30 metrin päästä vuodon, jota ei olisi voitu havaita ilman tätä menetelmää, Lundberg kertoo. Hän puhuu myös menetelmän taloudellisesta hyödystä, sillä sen avulla pystytään hyödyntämään takauksia ja välttämään virheitä kiinteistön budjettisuunnittelussa.
– Jos katto on vaihdettu, voidaan takuutoimenpiteiden tunnistamiseksi tehdä lento kuuden kuukauden kuluttua, jotta takuuaika ei ehdi umpeutua ennen kuin huonot saumat tai vastaavat havaitaan, hän sanoo.
– Uudelleen rakentaminen ei ole halpaa. Budjetit ja investoinnit voidaan siis suunnitella kiinteistön nykykunnon kartoituksen perusteella. Dronen avulla voidaan paikantaa korjaustarpeet senttimetriltä ja välttää siten turhat kustannukset, Lundberg sanoo.